09.08.2017

Makrofotografia - soczewki powiększające


Makrofotografia to fotografia w bardzo dużym powiększeniu (sama nazwa już coś mówi). Chciałam pokazać wam jak wyglądają tego typu zdjęcia i co jest potrzebne, żeby uzyskać taki efekt. 


Kiedyś miałam do aparatu pierścienie pośrednie do makrofotografii. Jednak zdarzyło mi się je użyć maksymalnie z dwa razy, a potem odeszły w odstawkę i zapomnienie. Na szczęście przypomniała mi o nich Klaudia na swoim blogu, za co jej bardzo dziękuje, bo dała mi inspirację do zrobienia tego wpisu i zdjęć.


Czym się charakteryzuje makrofotografia?

Przede wszystkim niewielką odległością od fotografowanego obiektu. Czasami utrudnia to zadanie, ponieważ nasz duży cień może skutecznie zepsuć zdjęcie. Jeśli fotografujemy owady, to łatwo je spłoszyć. Na to może zaradzić nam teleobiektyw makro, ale to spory wydatek, który może obciążyć portfel. Istnieją jeszcze alternatywy, czyli wspomniane w tytule pierścienie pośrednie.
Makrofotografia kojarzy się najbardziej ze zdjęciami roślin i owadów. Tak naprawdę możliwości jest mnóstwo i nie trzeba się skupiać na tych najbardziej znanych tematach.


O soczewkach powiększających

Są to zwykłe szkiełka powiększające, nie kosztują dużo, a dzięki nim da się uzyskać efekt jak z teleobiektywem makro. Zakłada się je przykręcając do obiektywu (jak filtry), są różne nakładki w zależności jak mocne chcemy zbliżenie.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę nie zaśmiecajcie tego bloga swoimi linkami, czy pytaniami o obserwacje. To nie o to chodzi.

Twórzmy lepszą blogosferę.
:)